Nekilnojamo turto skelbimai

Prisijungti

Žmonės neskuba imti būsto kreditų

Žmonės neskuba imti būsto kreditų
Nors palūkanų dydis už būsto kredito paskolą – vienas mažiausių pastaruoju metu, žmonės neskuba tuo naudotis ir imti naujų būsto kreditų. Priešingai, bankai patiria būsto kredito paskolų sąstingį, praneša BBC.

Kaip rašo Didžiosios Britanijos žurnalistai, praėjusį mėnesį bankai suteikė 47 tūkst. būsto kredito paskolų, tai tik keliais tūkstančiais daugiau nei birželio mėnesį. Anot jų, toks skaičius yra nepakankamas, nes pastarųjų 6 mėnesių vidurkis – 51 tūkst. paskolų.

Lietuvoje palūkanų dydis taip pat nukritęs į žemiausią pastarojo laikotarpio lygį, tačiau bankininkai nepataria skubėti ir tuo naudotis, nors nekilnojamojo turto specialistai praneša, kad būsto sandorių skaičius po truputį didėja.

Palūkanos mažos, bet skubėti neverta

Kaip teigė banko „DnB“ atstovas spaudai Andrius Vilkancas, Lietuvoje palūkanų dydis taip pat yra sumažėjęs, tam įtakos turi pakankamas pinigų kiekis tarpbankinėje rinkoje.

„Bendras kintamų palūkanų dydis yra gerokai sumažėjęs lyginant su kriziniu laikotarpiu. Pagrindinė to priežastis, jog palūkanų dydžiui labiausiai įtaką darantis dydis VILIBOR (vidutinės tarpbankinės palūkanų normos) yra sumažėjęs daugiau nei keletą kartų, lyginant su ankstesniais metais.

Lygiai tokia pati situacija ir euro zonoje, kurioje yra sumažintos euro tarpbankinių palūkanų normos dėl Europos centrinio banko veiksmų skatinti ekonomiką“, – sakė A. Vilkancas.

Jo teigimu, šiuo metu tarpbankinių palūkanų norma, prie kurių priskaičiuojama banko marža, yra kiek didesnė nei vienas procentas, o jei palygintume su prieš keletą metų buvusių, pamatytume, kad tarpbankinių palūkanų norma siekė net 8 proc.

„Tačiau tai nereiškia, kad vien dėl sumažėjusių palūkanų yra rekomenduojama skolintis būstui. Tai yra geras laikotarpis, bet, kaip parodė laikas, daug svarbiau yra pajamų stabilumas. Kintamos palūkanos nėra fiksuotos, jos gali keistis tai į vieną, tai į kitą pusę“, – pridūrė A. Vilkancas.

Būsto sandorių skaičius didėja

Paklausus nekilnojamojo turto bendrovės „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovo Sauliaus Vagonio, ar Lietuvoje pastebimas didesnis būsto sandorių skaičius, jis atsakė: „Kad pastaruoju metu situacija būtų itin pagerėjusi, lyginant, kas buvo prieš tai, negaliu teigti. Faktas tas, kad būsto kainų lygis didžiuosiuose Lietuvos miestuose stabilus. Per pastaruosius metus kainos keitėsi į vieną ar kitą pusę keliais procentais. Pirkėjo kišenei toks nedidelis pokytis neturėjo įtakos.

Tačiau kalbant apie sandorių skaičių – taip, jis po truputį didėja. Vienas iš faktorių, kuris turi įtakos didesniam sandorių skaičiui, yra geresnės kredito galimybės. Kiti rodikliai, lemiantys būsto kainos paklausą, – ekonominė padėtis, žmogaus finansai – pastaruoju metu išliko gana stabilūs.“

Jo teigimu, Lietuvos ūkis atsigauna gana lėtai, tad varomoji jėga yra tai, kad žmonės jaučia tam tikrą stabilumą rinkoje ir geresnis finansavimas leidžia labiau pasvarstyti apie naujo būsto pirkimą.
 
 
Šaltinis: www.alfa.lt