Nekilnojamo turto skelbimai

Prisijungti

Vilniaus gyventojai noriai kraustosi į „skolintus“ namus

Vilniaus gyventojai noriai kraustosi į „skolintus“ namus
Aktyviausia būsto paskolų rinka – Vilnius ir toliau augs, prognozuoja didžiausiai Norvegijos finansinių paslaugų grupei priklausančio DNB banko atstovai. Jie prognozuoja, kad 2013 metais būsto paskolų Vilniuje tik daugės, tačiau kituose miestuose būsto paskolos bus stabilaus lygio. 

DNB banko Vilniaus regiono vadovas Edvardas Uziala sakė, kad Vilnius tyrimui pasirinktas neatsitiktinai – čia kas 9–10-as sostinės gyventojas turi būsto paskolą. Pasak banko specialistų, sostinės būsto rinką skatins patrauklaus naujo būsto pasiūla, santykinai žemas palūkanų lygis ir naujai besiformuojantys būsto pirkėjų segmentai. Spartesnį augimą stabdys poreikis taupyti ir sukaupti daugiau nuosavų lėšų pradiniam įnašui bei ribotas realaus atlyginimo augimo tempas. 

„Kita vertus, atsižvelgiant į sostinėje prasidėjusią naujos statybos būsto, įsikūrusio patraukliuose miesto rajonuose, pasiūlą ir didesnę vilniečių perkamąją galią, pagrįstai galime tikėtis nuosaikaus būsto paskolų rinkos augimo“, – sakė E. Uziala. 

Statistika rodo, kad būsto kainos Vilniuje stabilizavosi ir jau keletą metų išlieka panašaus lygio – nuo 2009 metų vidutinė 1 kv. m gyvenamojo būsto pardavimo kaina svyruoja nuo 4,5 iki 5,1 tūkst. litų. 2013 m. žymaus Lietuvos ekonomikos šuolio nenumatoma, todėl vidutinė būsto kaina, tikėtina, turėtų išlikti panaši. 

DNB banko duomenimis, 2012 m., kurie buvo palankūs skolintis būstui įsigyti, daugiausia (78 proc.) būsto paskolų buvo išduota eurais. Pernai vidutinė paskolos suma Vilniuje siekė 181 tūkst. litų ir, palyginti su kitais miestais, buvo didžiausia. Vidutinis būsto paskolos terminas buvo 28,3 metų. 
 
Pasak E. Uzialos, atpigusios paskolos ir nekilnojamasis turtas skatina skolintis, tačiau praūžus krizei vilniečiai tapo kur kas atsargesni. „Prieš priimdami sprendimą dėl būsto paskolos, dabar gyventojai kruopščiai įvertina visus kriterijus – būsto vertę, jo išlaikymo išlaidas, savo finansinę padėtį ir perspektyvas“, – sakė DNB atstovas. Jis tokiam atsargumui pritarė ir paragino nekreipiant dėmesio į itin palankias sąlygas pasiimti paskolą, sprendimą priimti tik atsakingai apsvarsčius savo situaciją. 

E. Uziala pastebi, kad sostinės būsto rinkoje formuojasi naujos pirkėjų grupės, kurios turės įtakos ir būsto paskolų rinkos situacijai – tai savarankišką gyvenimą pradedantis jaunimas, karjeros siekiantys profesionalai, stabilią finansinę padėtį pasiekę brandūs asmenys bei institucinių tikslų turintys asmenys. Jaunimas dažniausiai ieško ekonominės klasės būsto, stabilesnę finansinę padėtį pasiekę asmenys perka erdvesnį, pasiturintieji naudojasi palankia ekonomine situacija ir pageidauja prabangesnio, gerai investicijai tinkančio būsto. Daugiausia tarp naujų paskolų gavėjų – jaunimo ir jaunų profesionalų. 
 
Asmenys, būstą perkantys neimdami paskolų, – dažniausiai investicinių tikslų NT rinkoje siekiantys pirkėjai.
 
Šaltinis: www.balsas.lt