Nekilnojamo turto skelbimai

Prisijungti

Pasirinkimas: būstą pirkti ar nuomotis?

Pasirinkimas: būstą pirkti ar nuomotis?
Rugpjūtį fiksuotas rekordinis butų pardavimas visoje Lietuvoje gerai atspindi lietuvių būdą – didžioji dalis nori nuosavo, o ne nuomojamo būsto. 

Nuoma – tik tarpinė stotelė 

Septynerius metus Vilniuje gyvenanti Miglė pasakojo, kad nuo atvykimo gyventi į sostinę jai teko pakeisti keturis butus. Visus juos mergina nuomojosi, bet sprendimą persikelti iš vienos vietos į kitą visada priėmusi pati, neverčiama nuomotojų. 

„Pasitaikydavo rasti kur geriau, pigiau, arba tinkamesnėje vietoje, arčiau darbo“, – priežastis, kodėl teko keisti butus vardijo pašnekovė. 

Mergina teigė, kad jai niekada neteko naujo būsto ieškotis ilgiau nei mėnesį. Ypatingų sunkumų nuomojantis svetimą būstą taip pat ji nepatyrusi. 

„Paties pirmo buto skelbimą žiūrėjau gal dar laikraštyje, o toliau ieškojau internetiniuose portaluose, kuriuose iš pradžių net nebūna aišku, ar ten yra tiesioginis asmuo, ar agentūra. Buvo vienas toks atvejis, kai buvo įdėtas skelbimas be nuotraukų. Dažniausiai visi linkę galvoti, kad butai be nuotraukų yra baisūs ir neverti dėmesio. Mums buvo priešingai. Surizikavome ir nuėjome jo apžiūrėti. Mums labai pasisekė, nes butas buvo sutvarkytas ir gražus, tiesiog pats šeimininkas dėl savo moralinių įsitikinimų nenorėjo dėti buto nuotraukų į internetą“, – vieną iš buto paieškos istorijų prisiminė Miglė. 

Vis dėlto mergina buvo atvira – visą gyvenimą nuomotis būsto ji nenorėtų, todėl nuomos etapą ji buvo linkusi vertinti tik kaip tarpinę stotelę nuosavo būsto pirkimo link.

„Mūsų toks mentalitetas ir mąstymas, kad esame linkę turėti savo būstą, tam linkę ir mūsų tėvai, įdiegę, kad reikia turėti savo, kad jeigu tu neturi, kyla asociacijos su lengvabūdišku gyvenimu, pagrindo po kojomis neturėjimu“, – svarstė pašnekovė. 

Miglė neabejojo, kad įsigyti nuosavą būstą Lietuvoje vien tik iš santaupų mažai realu: „Vien iš algos susitaupyti būstui be senelių palikimo ir tėvų santaupų nelabai įmanoma.“ Todėl ji teigė, kad ateityje greičiausiai teks imti paskolą iš bankų. Artimiausiu metu ji teigė to daryti neketinanti, nes dar nėra nusprendusi, kur norėtų iš tiesų gyventi, tačiau tikino, kad paskola, turint stabilias pajamas, tikriausiai labai negąsdintų. 

Nuosavas būstas – ne iš skolintų lėšų 

„Swedbank“ užsakymu atliktas „Sprinter tyrimai“ tyrimas rodo, kad net 88 proc. Lietuvos gyventojų turi nuosavą namą ar butą, 12 proc. būstą nuomojasi. Europos Sąjungos (ES) šalyse būsto nuoma kone keturis kartus populiaresnė nei Lietuvoje. 

„Net ir tie lietuviai, kurie šiuo metu būstą nuomojasi, mato tai kaip laikiną sprendimą ir ateityje planuoja įsigyti nuosavą būstą“, – teigė „Swedbank“ Finansavimo departamento direktorė Jūratė Gumuliauskienė. Ji atkreipė dėmesį, kad  lietuvių tradiciją būstą pirkti, o ne nuomotis, labiausiai nulėmė privatizacijos laikotarpis. „Lietuvai atgavus nepriklausomybę, vyko būstų privatizacija, žmonės gavo labai daug nuosavo būsto, kuriame ir šiandien gyvena, arba perleidžia savo giminaičiams, būstą dovanoja vaikams“, – aiškino J. Gumuliauskienė. Vakarų šalyse, atvirkščiai, būsto nuoma suvokiama kaip tam tikro gyvenimo būdo forma. Būstas išsinuomojamas ilgam ir jame tiesiog gyvenama.
 
 
Šaltinis: www.balsas.lt