Nekilnojamo turto skelbimai

Prisijungti

Nuomos sutartis – garantija iškilus problemoms

Nuomos sutartis – garantija iškilus problemoms
Ieškodami būsto nuomai, dauguma nori būti garantuoti, kad įsikraustys ilgesniam laikui, kad nereikės po kelių mėnesių vėl krautis visų daiktų ir ieškotis kitos vietos. Nekilnojamojo turto specialistai ir teisininkai pataria, kad nuomos sutartis – ir nuomininkų, ir nuomotojų garantas, todėl ją būtina pasirašyti.

Dauguma nori nuomotis bent jau metams ir pasirašyti nuomos sutartį

Didžiausio nekilnojamojo turto portalo Aruodas.lt atliktos apklausos rezultatai rodo, kad ieškodami nuomotis būstą, vidutiniškai aštuoni iš dešimties gyventojų nori susitarti dėl ne trumpesnio kaip vienerių metų nuomos termino: trys iš dešimties iškart galvoja apie metinį susitarimą, penki iš dešimties – apie dar ilgesnį, nes nenori kasmet kraustytis iš vienos vietos į kitą. Tik du iš dešimties respondentų norėtų tartis dėl nuomos maždaug pusmečio laikotarpiui, nes nėra tikri dėl savo finansinių galimybių.

Apklausos rezultatai atskleidė, kad septyni iš dešimties nuomininkų būtinai rašytųsi nuomos sutartį, 24 proc. žiūrėtų pagal situaciją, o keli procentai sutarties nesirašytų, nes nenori jokių oficialių susitarimų.

Sutartyje numatomi svarbiausi susitarimai

Nekilnojamojo turto tarpininkai pastebi, jog nuomos sutartys šiuo metu pasirašomos beveik visais atvejais, nesvarbu, ar buto nuomos kaina siekia kelis šimtus ar kelis tūkstančius litų. Nekilnojamojo turto agentūros „011 Nekilnojamasis turtas“ brokerio Andriaus Čiužo teigimu, išimčių pasitaiko tik tuomet, jeigu nuomotojas su nuomininku pažįstami, buvę kaimynai, giminaičiai ir panašiai: „Tuomet būna atskiri susitarimai, bet ir tokiais atvejais rekomenduotina sudaryti nuomos sutartį, nes dažnai dėl savo naivumo ir pasitikėjimo žmonės skaudžiai nudega“.

„011 Nekilnojamasis turtas“ brokeris A. Čiužas pastebi, kad nuomotojai yra labiau suinteresuoti pasirašyti nuomos sutartį nei nuomininkai, nes nuomoja savo turtą, už kurį nuo pasirašymo momento tampa atsakingas nuomininkas. Tačiau pasitaiko, kad ir nuomininkai itin atidžiai ir smulkmeniškai derina sutarties detales: „Patys nuomininkai labai gilinasi į sutarties punktus dėl galimų aplinkybių, pavyzdžiui, nuomotojo apsilankymo tik įspėjus nuomininką, paliekamo depozito dydžio, depozito grąžinimo, sutarties nutraukimo sąlygų ir galimų sankcijų nutraukus sutartį“. 

Netgi jei pasirašoma nuomos sutartis, kartais pasitaiko atvejų, kai sutartyje numatytų punktų ne visuomet laikomasi. Brokerio A. Čiužo teigimu, sutarties pasirašymas būtinas, nes tik turėdamas sutartį nuomotojas, pavyzdžiui, gali kreiptis į atitinkamas institucijas dėl sugadinto turto, neapmokėtų mokesčių ir pan. Garantijų yra ir nuomininkui – numatomos aplinkybės, prieš kurį laiką reikia įspėti, jei savininkui reikalingas jo nekilnojamasis turtas, susitariama, kada nuomotojas gali patekti į nuomojamą nekilnojamąjį turtą, kaip bus atsiskaitoma už nuomą ir kitas paslaugas ir pan.
 

Teisininko komentaras

Teisininkai taip pat pritaria, kad nuomos sutartis būtina – tai abiejų šalių garantija, kilus problemoms ir bandant jas spręsti. UAB „Sergel“ juristės Ignės Lavrukėnaitės teigimu, sudarant sutartį svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad būtų nurodytas nuomos mokesčio dydis bei mokėjimo terminai, atsiskaitymų už komunalines paslaugas tvarka, depozito (užstato) bei sutarties galiojimo ir nutraukimo sąlygos. Taip pat aktualu aptarti tokius praktinius dalykus kaip turto sugadinimas bei turto pagerinimas (ką galima daryti su nuomotojo sutikimu ir ko ne).

Siekiant išvengti nesusipratimų, gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį reikėtų sudaryti raštu, su abiejų šalių parašais. 
 
Aruodas.lt informacija
 
Šaltinis: www.aruodas.lt