Nekilnojamo turto skelbimai

Prisijungti

NT: žmonės tapo racionalesni ir perka tik tiek, kiek reikia

NT: žmonės tapo racionalesni ir perka tik tiek, kiek reikia
Nekilnojamojo turto rinkai pradėjus rodyti pirmuosius augimo požymius, daugelis sukruto ir pradėjo ieškotis naujo būsto. Ar jau tinkamas metas įsigyti naujus namus ir ko ieško lietuviai, apžvelgia nekilnojamojo turto ekspertai. 

Tikimasi kainų augimo 

Ieškant būsto svarbu išsirinkti ne tik gyvenamąjį rajoną, būsto dydį ar jam tinkančius baldus, bet ir laikotarpį, kada jį pirkti. Juk vienu metu būstų paklausa išauga, kitu sumažėja, todėl krenta ir kainos. Pasak nekilnojamojo turto agentūrai „011“ vadovaujančio Manto Jaruševičiaus, šiuo metu situacija įsigyti būstą rinkoje vis dar yra palanki. 

„Šiuo metu NT rinkoje yra palanki bankinių palūkanų situacija bei galimybė gauti paskolą, todėl sąlygos įsigyti būstą yra išties neblogos. Vis dėlto tik labai maža dalis gyventojų būstą gali įsigyti be paskolos, todėl šis faktorius aktualus didžiajai daugumai pirkėjų“, – aiškino turto brokeris. 

„NT rinka dar tik pradeda atsigauti, todėl kainos nespėjo įsisukti į augimo „pasiutpolkę“. Taip pat būstų pasiūla nėra tokia didelė kaip norėtųsi, todėl nekilnojamojo turto agentūroms dėl kliento palankumo reikia kovoti. Galiausiai dėl to laimi pirkėjai, nes vystytojai, norėdami parduoti NT, deda daug pastangų gerindami būstų kokybę ir išbaigtumo lygmenį“, – pirkimo privalumus išskiria M. Jaruševičius. 

Pasak NT specialisto, būstų kainos pamažu pradės kilti, todėl norint gauti geresnę kainą ilgai delsti nereikėtų. 

„Jau dabar jaučiamas atsispyrimas nuo dugno, todėl neabejojame, kad būstų kainos pamažu pradės augti. Pavieniai vystytojai, matydami žaliavų kainų ir darbo užmokesčio augimą bei didėjantį pirkėjų susidomėjimą, palaipsniui kainas koreguos į didesnę pusę. Tačiau paskolos šiuo metu namų ūkiams duodamos be didesnių problemų, o procentai yra tokie maži, kad beveik prilygsta infliacijai, todėl šia prasme paskolos pabrangimas namų ūkiui turėtų būti minimalus“, – sako M. Jaruševičius. 

Kalbant apie būstų nuomą, metų laikas turi daug daugiau įtakos tiek kainai, tiek pasiūlai. Pasak NT agentūros „011“ vadovo, didžiuosiuose miestuose nepalankiausias metas buto nuomos paieškai yra rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiai. 

„Sostinėje ir Kaune, yra labai daug studentų, ieškančių sau namų vasaros pabaigoje, todėl tuomet nuomojami būstai būna itin paklausūs ir sukelia trumpo laiko deficitą. Mes visada rekomenduojame, jeigu yra galimybė, suskubti ir būsto ieškotis iki birželio mėnesio arba luktelėti Kalėdų, nes tuo metu atsiranda daugiau ir įvairesnių pasiūlymų“, – pataria NT specialistas. 

Kaunas – nuosavų namų ir kotedžų miestas 

Norėdami įsigyti būstą į nekilnojamojo turto agentūras dažniausiai kreipiasi 23–35 metų jauni žmonės, pageidaujantys sėslumo pagausėjus šeimai. Pasak NT brokerio, pagal didžiuosius miestus galima išskirti ir ko ieško pirkėjas. 
„Kaunas, palyginti su Vilniumi, yra nuosavų namų ir kotedžų kraštas. Laikinojoje sostinėje daug būstų pastatoma ir parduodama artimajame priemiestyje su vidiniais kiemeliais ir terasomis. Šiuo metu itin išpopuliarėjo ir vadinamieji „racionalieji namai“ – apie 100 kv. m su trimis miegamaisiais. Taip pat nuperkama daug 70–80 kv. m kotedžų su 2–3 miegamaisiais. Kaune paklausūs ir naujos statybos būstai miegamuosiuose rajonuose, tačiau jie šiuo metu retai atsiranda pasiūloje“, – kauniečių skonį apibendrina M. Jaruševičius.

Anot pašnekovo, Vilniuje daugiausia ieškoma butų, o Klaipėdoje nėra vienos aiškios linijos ir pirkėjai pasiskirsto tolygiai. Tačiau pajūryje yra daugiausia pirkėjų iš šalių kaimynių šalių: Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos, kurie ieško prabangių būstų netoli jūros arba ekonominės klasės būstų. Įsigydami nekilnojamąjį turtą pajūryje kitų valstybių piliečiai „nušauna du zuikius“: įsigyjamas investicinis būstas, kuriame leidžiamas laisvalaikis, bei atsiranda galimybė nevaržomai keliauti po Europos Sąjungos šalis. 

Pasak M. Jaruševičiaus, lyginant dabartinį pirkėją ir tą, kuris buvo prieš 5 metus, galima pastebėti, kad dabar bijoma, jog NT vystytojas bankrutuos, todėl vengiama įsigyti neužbaigtų statyti būstų. Anksčiau to nebūdavo. 

„Žmonės tapo racionalesni ir perka tik tiek, kiek reikia. Būstai, kurių plotas didesnis nei 200 kv. m, yra ne tokia paklausi prekė kaip, pavyzdžiui, 70–120 kv. m būstai, jei kalbame apie šeimos poreikius atitinkančius būstus. Kaip visuomet, populiarūs yra nedidelės kvadratūros būstai – 35–50 kv. m, o pirkėjai, įsigyjantys būstus, kurių plotas didesnis nei 150 kv.m, vadinami prabangiais klientais“, – tendencijas atskleidė NT agentūros „011“ vadovas Mantas Jaruševičius.  
 
Šaltinis: www.balsas.lt