Nekilnojamo turto skelbimai

Prisijungti

Kitąmet Lietuvos žemė bus dar brangesnė?

Kitąmet Lietuvos žemė bus dar brangesnė?
Nekilnojamojo turto ekspertai teigia, kad praėjusiais metais įvesti žemės ir nekilnojamojo turto mokesčiai sumažins ir šių objektų vertę, ir investavimo į juos patrauklumą.

Mokesčiai už žemę nuo šiol bus skaičiuojama nuo vidutinės rinkos vertės. Bus išnagrinėti kelerių pastarųjų metų visi žemės sklypų pirkimo–pardavimo sandoriai konkrečiame mieste ar rajone ir išvestas jų kainos vidurkis. Tai ir bus laikoma vidutine žemės (mato vieneto) kaina rinkos sąlygomis.

Dar viena naujovė yra ta, kad žemės mokesčio tarifas galės varijuoti nuo 0,01 iki 4 proc. Tai nuspręs savivaldybė. Žemės mokesčio lengvatos pensininkams ir neįgaliesiems vis dar išlieka.

Korporacijos „Matininkai“ vadovas K. Kristinaitis prognozuoja, kad žemės sklypai kaimo vietovėse brangs nežymiai. O mieste tikėtinas kai kurių žemės sklypų brangimas iki 40 kartų, o gal ir dar daugiau.

Ponas K. Kristinaitis atkreipia dėmesį ir į dar vieną pavojų - žemės mokesčio įstatymas daugeliu atvejų dubliuojasi su Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymu. Gali būti taip, kad kai kurie žemės ir pastatų savininkai, mokėdami abu mokesčius, turės kasmet pakloti apie 7 proc. jų valdomo turto vertės. Tai labiausiai palies juridinius amenis. Šis mokesčių susidubliavimas yra viena didžiausių blogybių Lietuvos nekilnojamojo turto įstatyminėje bazėje.

Korporacijos „Matininkai“ vadovas prognozuoja: Lietuvos nekilnojamojo turto rinkos, įsigaliojus minėtoms nekilnojamojo turto mokesčių įstatymo pataisoms, laukia jei ne sąstingis, tai apmirimas. Prie to prisidės ir vis didėjanti emigracija.

Mokesčiai sodininkams taip pat didės. Nuo kitų metų vietoj 5 litų nemaža dalis sodininkų mokės keliasdešimt kartų didesnį žemės mokestį. Jiems bus taikomos nuo 2013 m. įsigaliosiančios Žemės mokesčio įstatymo pataisos, pagal kurias žemės mokestis bus apskaičiuojamas atsižvelgiant į žemės sklypų vidutinę rinkos kainą. Daliai sodininkų bus taikomos lengvatos - jų valdomos žemės vertė bus dauginama iš koeficiento 0,35. t. y. mokestis mažinamas beveik trečdaliu.

Tačiau galima paminėti ir vieną įstatymo spragą, kuria pasinaudos nemažai sodininkų: nuo minėto žemės mokesčio bus atleisti tie sodų sklypeliai, kurių savininkai bus pensininkai ar neįgalūs asmenys. Tad tūkstančiams dabartinių 6 arų savininkų bus nesunku sumokėti vienkartinį mokestį notarui, perrašant savo tėvų ar giminaičių vardu minėtą nuosavybę.
 
 
Šaltinis: