Nekilnojamo turto skelbimai

Prisijungti

Aukcionai gali būti tinkamas būdas parduoti nekilnojamąjį turtą

Aukcionai gali būti tinkamas būdas parduoti nekilnojamąjį turtą
Aukcionas – jau kelis šimtus metų pasaulyje populiarus pirkimo ir pardavimo būdas, kai perkant galima įsigyti įvairaus tipo prekių ir daiktų. Šiuo metu yra labai daug jų rūšių, viena iš jų – nekilnojamojo turto aukcionai. Kol kas Lietuvoje nekilnojamojo turto aukcionai užima tik mažąją dalį pasiūlos, tačiau domina nemažą dalį pirkėjų.

Nekilnojamojo turto portalo Aruodas.lt atliktos apklausos rezultatai rodo, kad daugiau nei pusė (53 proc.) nekilnojamojo turto ieškančiųjų susidomėtų aukcione ar iš varžytynių parduodamu objektu, jei tik pats objektas būtų tinkamas ir patrauklus. Pasak šių respondentų, aukciono ar varžytynių pasiūlymas domintų, nes tai būtų puiki galimybė įsigyti turto pigiau.

Apie 39 proc. Aruodas.lt apklausos dalyvių gąsdintų toks nekilnojamojo turto pirkimo būdas, tad jie svarstytų, ar įsigyti turto dalyvaujant aukcione ar perkant iš varžytynių. Dar 8 proc. respondentų nekilnojamojo turto aukcionai nedomintų, nes, pasak jų, įsigijimo procesas trunka ilgiau nei įprastai. 

Yra išskiriamos keturios svarbiausios nekilnojamojo turto aukcionų rūšys: angliškasis, olandiškasis, pirmos bei antros siūlomos kainos aukcionas (1'st and 2'nd–price sealed–bid auctions). Duomenys parengti, remiantis Kopenhagos universiteto Ekonomikos fakulteto magistrantūros studijų krypties studentės Agnės Zapalskytės projektiniu darbu "What is the best Auction type in selling real estate?". 

Angliškieji aukcionai išsiskiria tuo, kad pasirenkama žemiausia startinė kaina ir ji didinama tol, kol lieka tik vienas pirkėjas, kuris nuperka objektą. 

Olandiškieji aukcionai veikia atvirkštiniu principu: nustatoma didžiausia kaina, kuri po truputį mažinama, kol atsiranda pirkėjas, kuris įsigyja objektą. 

Siūlomos kainos aukcionai šiek tiek skiriasi savo eiga: pirmos siūlomos kainos aukcionuose pirkėjai siūlo savo kainą ir laimi tas, kuris pasiūlo didžiausią. Antros siūlomos kainos aukcionuose taip pat laimi tas, kuris pasiūlo didžiausią kainą, bet moka sumą, kuri yra antra pagal dydį. Pvz., Jūs pasiūlote 50 000 litų ir laimite aukcioną, o Jūsų kolega prieš tai pasiūlė 35 000 litų. Laimėjęs aukcioną Jūs mokėsite už objektą 35 000 litų, ne 50 000 Lt. Ir pirmos, ir antros kainos aukcionuose pirkėjai nežino, kokias kainas siūlo kiti nupirkti suinteresuoti asmenys. 

Angliškieji aukcionai savo struktūra yra labai panašūs į antros siūlomos kainos aukcionus, o olandiškieji – į pirmos siūlomos kainos aukcionus.

Yra keletas konkrečių faktorių, pagal kuriuos galima palyginti šias aukcionų rūšis. Tai sandorio efektyvumas, patikimumas, galimybė išvengti apgaulės bei aukcionui surengti reikalingų lėšų suma. Tačiau ne visus šiuos kriterijus galima tiksliai apskaičiuoti. 

Nuo tada, kai aukcionai ėmė populiarėti bendroje rinkoje, jų ėmė daugėti ir nekilnojamojo turto sektoriuje. Standartiniai nekilnojamojo turto aukcionai yra angliškieji. Jie dažniausiai naudojami išieškant skolas, nes skolintojams svarbiausia kuo greičiau atgauti kuo didesnę skolos dalį, o šie aukcionai ir yra orientuoti į didžiausią pasiūlytą kainą, kurią artimiausiu metu gali sumokėti pirkėjas. Tačiau skolintojai negali paveikti objekto kainos, nurodydami skolos dydį, nebent tai jau nebe pirmas aukcionas, kai bandoma parduoti šį nekilnojamąjį turtą.
Aukcionai yra tinkamas būdas parduoti bet kokias prekes, taip pat ir nekilnojamąjį turtą. Kartais jie sukuria galimybę parduoti objektą net už didesnę nei rinkos kainą ir gauti didesnį pelną nei parduodant tą patį objektą kitu būdu (derybų, per nekilnojamojo turto agentūras ar kt.).

Aruodas.lt informacija
 
 
Šaltinis: www.aruodas.lt