Nekilnojamo turto skelbimai

Prisijungti

Auga sandėlių rinka, biurų plotai vėl pildosi

Auga sandėlių rinka, biurų plotai vėl pildosi
Nekilnojamojo turto paslaugų bendrovė „Ober-Haus“ pastebi, kad trečiąjį šių metų ketvirtį komercinio nekilnojamojo turto rinka didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje) ir toliau demonstruoja vis gerėjančius rodiklius. Teigiami pokyčiai itin pastebimi sandėliavimo patalpų ir logistikos sektoriuose. Per tris šių metų ketvirčius, „Ober-Haus“ duomenimis, laisvų modernių sandėliavimo patalpų lygis Vilniaus regione sumažėjo nuo 6,1% iki 2,9%, ir neužimtų patalpų kiekis trečio ketvirčio pabaigoje sudarė tik 12 300 m2. Be to, šiandien surasti didesnio, 3000 - 5000 m2, ploto patalpas koncentruotas vienoje vietoje yra itin sudėtinga. Situaciją rinkoje iliustruoja ir šių metų viduryje pastatytos ir jau pilnai išnuomotos trečiojo „Airport Business Park“ projekto etapo patalpos (8000 m2) šalia Vilniaus oro uosto.

„Ober-Haus“ skaičiuoja, kad Kaune laisvų modernių sandėliavimo patalpų lygis šių metų trečiojo ketvirčio pabaigoje sudarė 1,3%, о Klaipėdoje – 4,0%. „Gan aukštiems užimtumo rodikliams įtakos turi ne tik tokių patalpų paklausa, tačiau ir lėti plėtros tempai. Vienintelis Vilnius galėjo pasigirti aktyvesniais plėtotojų veiksmais“, - situaciją komentuoja „Ober-Haus“ Vertinimo departamento vadovas Saulius Vagonis. Šiais metais sostinėje buvo baigti statyti 3 nauji projektai, kurie rinkai pasiūlė beveik 16 000 m2 modernių sandėliavimo patalpų. Po šių projektų įgyvendinimo modernių sandėliavimo patalpų plotas Vilniaus regione išaugo beveik 4% ir bendras plotas siekia 427 500 m2. Kaune, savo ruožtu, buvo užbaigtos „Sanitex“ 6 700 m2 ploto šaldytų produktų sandėliavimo pastato statybos. „Tačiau, kaip matome, geri užimtumo rodikliai vis dar neskatina plėtotojų imtis naujų projektų, kadangi dabartinės sandėlių nuomos kainos neatperka augančių statybos kaštų“, - teigia „Ober-Haus“ Vertinimo departamento vadovas.

Privatiems investuotojams delsiant imtis aktyvios naujų projektų plėtros, valstybinės įmonės kartu su miestų savivaldybėmis toliau tęsia trijų stambių projektų - viešųjų logistikos centrų (VLC) - įgyvendinimą Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Valstybės valdoma įmonė „Lietuvos paštas“ paskelbė apie planus iš Vilniaus į Kauną perkelti laiškų ir siuntinių rūšiavimo centrą. Naujame, šalia automagistralės Vilnius-Kaunas, 10 000 m2 ploto logistikos centre planuojama įsikurti iki 2015 m. Kaune užfiksuotas investicinis sandoris, kurio metu suomių kompanija „Peikko Group“ iš antrinės Swedbank įmonės „Ektornet Commercial Lithuania“ įsigijo 8 600 m2 gamybinės, sandėliavimo ir administracinės paskirties kompleksą R. Kalantos g. Sandorio detalės neatskleidžiamos.

„Ober-Haus“ rinkotyros ekspertai skaičiuoja, kad per trečiąjį šių metų ketvirtį naujų ir senų sandėliavimo patalpų nuomos kainos Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos regionuose vidutiniškai ūgtelėjo apie 5-10% (0,5-1 Lt/m2). Šiuo metu Vilniuje naujos statybos sandėliavimo patalpas siūloma nuomotis už 11–16 Lt/m2, o senos – už 4–9 Lt/m2. Kaune už naujos statybos sandėliavimo patalpas prašoma 11-14 Lt/m2, o už senos – 5-9 Lt/m2, o Klaipėdoje atitinkamai 9-13 Lt/m2 ir 4-7 Lt/m2.

Biurų plotai vėl pildosi

Vilniuje pirmus du šių metų ketvirčius buvo stebimas nedidelis laisvų biuro patalpų kiekio augimas. Trečiąjį šių metų ketvirtį „Ober-Haus“ fiksuoja neužimtų plotų sumažėjimą nuo 9,5% iki 8,9% (A klasė – 6,3%, B klasė – 10,6%). Bendras laisvų patalpų kiekis sostinės rinkoje smuktelėjo nuo 44 000 m2 iki 41 700 m2. Nuo 2010 m. III ketvirčio Vilniuje laisvų biuro patalpų lygis svyruoja 9%-10% ribose. Per tris šių metų ketvirčius Vilniaus verslo centruose iš viso buvo išnuomota 24 000 m2 biuro patalpų, arba 7% daugiau nei per tą patį laikotarpį 2011 m. „Įvertinus situaciją rinkoje matome, kad verslo centrai sugeba išlaikyti ne tik esamus nuomininkus, bet pritraukti naujus, o esantis laisvas plotas kol kas nekelia didesnio rūpesčio jų savininkams“, - kalba S. Vagonis. „Ober-Haus“ skaičiuoja, kad šiuo metu Vilniuje statomi 3 verslo centrai, kurie rinkai pasiūlys dar papildomai 25 000 m2 modernaus biurų ploto. Minėtų objektų statybos darbų pabaigos planuojamos dar šiemet ir kitąmet. Pasak „Ober-Haus“ Vertinimo departamento vadovo, tikėtina, kad šie projektai gali lengvai, 1-2% ribose, pakoreguoti bendrus verslo centrų užimtumo rodiklius.

„Ober-Haus“ duomenimis, mažiausias laisvų biuro patalpų lygis išlieka Kaune ir sudaro tik 3,5% arba 2500 m2 laisvų patalpų moderniuose verslo centruose. Tačiau ryžtingesnių plėtotojų žingsnių laikinoji sostinė vis dar nesulaukia. „Vienos pagrindinių tam kliūčių yra pakankamai žemas nuomos kainų lygis bei neprognozuojama biuro patalpų paklausa. Todėl ir stebime tik pavienių projektų statybas savo reikmėms, pvz. statomas „Senukų“ biurų pastatas“,- kalba S. Vagonis. Klaipėdoje situacija išlieka prasčiausia – laisvų biuro patalpų lygis sudaro 19,4%, arba 11 700 m2 laisvų patalpų moderniuose verslo centruose. Iš esmės naujų verslo centrų statybos uostamiestyje nevyksta jau trečius metus iš eilės ir sunku prognozuoti, kada rinkoje rasis nauji projektai. Pasak „Ober-Haus“ atstovo, žemas nuomos kainų lygis, nemažas laisvų patalpų kiekis ir miglotos ekonominės miesto perspektyvos sulaiko plėtotojus nuo didesnių investicijų. „Ober-Haus“ duomenimis, Kaune ir Klaipėdoje A klasės biurų nuoma svyruoja nuo 22 iki 36 Lt/m2, B klasės – 14-20 Lt/m2. Vilniuje A klasės biurų nuoma svyruoja nuo 36 iki 48 Lt/m2, B klasės – 24-36 Lt/m2.
 
 
Šaltinis: www.ober-haus.lt