Nekilnojamo turto skelbimai

Prisijungti

Ar sutampa nuomininkų lūkesčiai su nuomos rinkos realybe?

Ar sutampa nuomininkų lūkesčiai su nuomos rinkos realybe?
Daugumos butų nuomai ieškančiųjų ar besidominčiųjų nuomos rinka nuomone, šiuo metu didžiuosiuose šalies miestuose yra naudojamasi padėtimi, kad nuoma itin paklausi, ir netgi prasti objektai nuomojami už didelę kainą. Per 70 proc. respondentų pastebi, kad nuomos rinka pati aktyviausia vasarą, kai į didžiuosius šalies miestus atvyksta studentai, ieškantys, kur gyventi, dėl to atsiranda niša nuomotojams didinti nuomos kainas.

Didžiausio nekilnojamojo turto portalo Aruodas.lt atliktoje apklausoje vartotojų buvo klausiama, ar šiuo metu jiems aktualūs butų nuomos pasiūlymai. Rezultatai atskleidė, kad netgi pusė apklausos dalyvių dabar ieško būsto nuomotis, dar trečdalis pasiūlymų žvalgosi, bet nuomotis planuoja truputį vėliau, pavyzdžiui, po mėnesio ar dviejų, nes tikisi, kad praėjus nuomos bumui ir artėjant šildymo sezonui nuomos kainos bus koreguojamos nuomininko naudai. Apie 17 proc. portalo respondentų pripažįsta, kad domisi nuoma tik iš smalsumo – jiems įdomu, kokios dabar kainos, kaip greitai butai išnuomojami ir pan. Nuomos rinka neaktuali vos vienam procentui apklausos dalyvių.

Šiuo metu daugiausia susidomėjimo sulaukia dviejų kambarių butų nuomos pasiūlymai, atskleidė Aruodas.lt apklausa. Apie 45 proc. portalo respondentų norėtų nuomotis 2 kambarių butą, 35 proc. – vieno kambario butą, dešimtadalis rinktųsi trijų kambarių butą, 4 procentai nuomotųsi ne butą, o kambarį, ir gyventų su šeimininkais, 2 proc. norėtų gyventi  bendrabutyje. Likusieji 5 proc. ieško nuomojamo namo ar kotedžo pasiūlymų.

Iki 800 Lt – tokia daugumai tinkama kaina už būsto nuomą, rodo didžiausio Lietuvoje nekilnojamojo turto portalo Aruodas.lt rezultatai. Iki 800 Lt per mėnesį už nuomą galėtų skirti apie 40 proc. apklausoje dalyvavusių asmenų, dar trečdalio galimybės kuklesnės – šiai asmenų grupei tiktų nuomos pasiūlymai, kuomet už nuomą prašoma iki 500 Lt per mėnesį. Penktadalis respondentų gali rinktis ir daugiau nei 800 Lt per mėnesį kainuojančius nuomos pasiūlymus.

Tačiau kai prabylama apie tai, kokią asmeninių pajamų dalį per mėnesį respondentai galėtų skirti nuomai, išsiskiria dvi pagrindinės grupės: vieni respondentai už nuomą per mėnesį galėtų skirti iki 500 Lt savo asmeninių lėšų, kiti – didesnę sumą: nuo 750 iki 1000 Lt. Pirmieji labiau linkę ieškoti, su kuo galėtų kartu nuomotis ir taip susimažinti išlaidas, dažniausiai norima gyventi kartu su draugais, antrieji neretai žvalgosi butų, kad galėtų gyventi vieni arba su savo antrąja puse. 

Aruodas.lt apklausos rezultatai atskleidė kelias pagrindines nuomininkų, ieškančių butų nuomos pasiūlymų didžiuosiuose šalies miestuose, problemas. Pirma, respondentų teigimu, šiuo metu kainos yra pastebimai didesnės nei vasaros pradžioje, nes esanti paklausa leidžia turto savininkams pakelti kainą – atsiranda nuomininkų, kurie sutinka nuomotis ir daugiau kainuojančius butus. Antra, šiuo metu trūksta pigesnių butų nuomos variantų, o ką tik suremontuoto buto ir seno, su senais baldais buto kainos beveik nesiskiria. Trečia, butų nuomos ieškančiųjų teigimu, šiuo metu negali delsti, radęs patinkantį butą, nė dienos – turi apsispręsti iškart, ar tas pasiūlymas tikrai tinkamas, nes pasilikus laiko pagalvoti pasiūlymo tiesiog nebelieka – būstą išsinuomoja kas nors kitas. Ketvirta, respondentai taip pat pastebi, kad Lietuvoje trūksta didesnių butų, kurie būtų normaliai įrengti ir patogūs gyventi keliems nesusijusiems žmonėms (ne porai ar šeimai, o keliems draugams ir pan.).

Nekilnojamojo turto portalo Aruodas.lt statistika rodo, kad šiuo metu centrinėje Vilniaus miesto dalyje (Naujamiestyje, Senamiestyje, Šnipiškėse, Žvėryne ir kituose mikrorajonuose) vieno kambario butą galima išsinuomoti vidutiniškai už 1300 Lt/mėn., dviejų kambarių – už 1800–2000 Lt, trijų kambarių – vidutiniškai už 2200–2500 Lt. 

Mikrorajonuose, kuriuose dažniausiai siūloma naujos statybos butų (pavyzdžiui, Šiaurės miestelyje, Baltupiuose, Žirmūnuose, Jeruzalėje, Pilaitėje ar kt.) vidutinė vieno kambario buto nuomos kaina siekia apie 900–1000 Lt, dviejų kambarių – apie 1300–1400 Lt, trijų kambarių – apie 1800 Lt. Kituose mikrorajonuose, kuriuose siūloma daugiausia senesnės statybos butų (pavyzdžiui, Fabijoniškėse, Justiniškėse, Karoliniškėse, Viršuliškėse, Šeškinėje ir kt.) siūlomos butų nuomos vidutinės kainos mažesnės: siekia vidutiniškai 700 Lt už vieno kambario butą, 900 Lt už dviejų kambarių butą, 1000–1100 Lt už trijų kambarių butą.
 
Kaune, toliau nuo centro nutolusiuose mikrorajonuose, vidutinė vieno kambario buto nuomos kaina skelbimuose siekia apie 500–600 Lt, dviejų kambarių – apie 750 Lt, trijų kambarių – apie 700–800 Lt.

Klaipėdoje, miegamuosiuose rajonuose, dviejų kambarių buto vidutinė nuomos kaina siekia apie 600 Lt, trijų kambarių – apie 800 Lt. Pateiktos kainos yra vidutinės, siūlomos skelbimuose, kurios gali skirtis, įvertinus konkretų siūlomą objektą, jo būklę, tikslesnę vietą mieste, įrengimą, šildymo tipą ir kitus duomenis.

Nors daugiau nei 70 proc. apklausoje dalyvavusių asmenų mano, kad nuomos paklausa didžiausia vasarą, tačiau apie 16 proc. įsitikinę, kad nuoma yra aktuali visus metus, 6 proc. – kad paklausa didžiausia pavasarį ar vasaros pradžioje, kai iš didžiųjų šalies miestų išvyksta dalis studentų ir atsiranda daugiau laisvų butų. Likusieji 6 proc. apklausos dalyvių galvoja, kad nuomos pasiūla padidėja prasidėjus šildymo sezonui. Šių respondentų manymu, baigiantis rudeniui galima tikėtis nuomininkams palankesnių rinkos pokyčių. 

Aruodas.lt informacija
 
 
 
Šaltinis: www.aruodas.lt